• Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива

Обробка насіння та грунту перед посівом

Що посієш, те й пожнеш — каже народна мудрість і експерти агробізнесу. Вони, як ніхто інший, знають, що добре насіння — те, яке насправді добре обробили перед посівною кампанією. А для передпосівного обробітку ґрунту є три головні правила: зберегти вологу, знищити бур'яни та сформувати рівне насіннєве ложе.

У цій статті ми розкажемо як правильно підготувати грунт до посіву пшениці, сої, кукурудзи та соняшника. А також розкриємо секрети якісної обробки насіння цих культур перед посівом.

 

 

Передпосівний обробіток ґрунту

 

Перша і найважливіша робота в полі для майбутнього врожаю — передпосівний обробіток грунту. Адже це розпушує верхній шар землі, знешкоджує бур'яни, загалом вирівнюється поверхня полів і таким чином створюються сприятливі умови для посівної кампанії, для сходження посівів, і відповідно загалом для доброго врожаю.

 

У таблиці нижче наведено план робіт перед посівом

Вид робіт

Опис

Оранка ЇЇ виконують в місцях, де є надлишок зволоження. Для вирощування просапних культур оранка особливо важлива.

Боронування і шлейфування

 Таку роботу проводять як тільки зійде сніг. Як правило для цього використовують борони дискові, на глибину від 6 до 10 см. Глибші борони можуть призвести до засмічення поля, оскільки вони піднімають насіння бур'яну з глибоких шарів грунту.

Культивація

Після раннього боронування навесні через 1-3 дні проводять культивацію. Для цього використовують агрегати з стрілчастими лапами — вони розпушують землю та знищують бур'яни. Деякі рослини обходяться без процесу культивації, але більшість — ні, особливо пізні ярі культури мають потребу в культивації. 

Прикочування

Агрегати з котками виконують вирівнювальну дію на поверхню грунту, вони руйнують комки та грубе каміння, але водночас зберігають вологу.

Внесення міндобрив

Під посів застосовують повні або складні мінеральні добрива — нітрофоска, амофосфат та нітроамофоска. Ці добрива мають екологічну дію та економічно вигідні. Міндобриво у вигляді гранул вносять на глибину від 5 до 12 см для зернових рослин, а для просапних культур глибше — до 20 см. Використовують сівалку прямої сівби.

Гербіциди

Їх використовують в залежності від особливостей вирощуваних культур, спектру дії тощо. Передпосівне застосування гербіцидів разом з основними роботами землеобробки допомагає в боротьбі з бур'янами. 

 

Тепер детальніше розглянемо передпосівний обробіток грунту для основних сільськогосподарських культур. Особливості технологій основного обробітку ґрунту напряму залежать від культур-попередників та кількості залишених рештків!

Під яру пшеницю грунт готують залежно від його стану та рослини-попередника. Є два традиційні методи: дискування (якщо мало опадів) та оранка з дискуванням.  Найчастіше фермерам доводиться вирішувати проблему засухи, щоб якісно обробити землю для посіву пшениці. Класичний варіант обробітку - дворазове лущення стерні, потім оранка і культивація. Тут є свої мінуси — це досить затратно в плані пального.  Досить часто тепер використовують плужний обробіток з лущенням відразу після збирання попередника. Глибина оранки в середньому 20 см, але якщо на полі глибоко залишились рештки після попередника, то роблять глибоку оранку — 28 см. Також потім роблять дворазове дискування і коткування. Між оранкою землі та сівбою пшениці триває часовий проміжок в 3-4 тижні. Безплужний обробіток (або поверхневий) широко застосовують в умовах сильної посухи, це потрібно для збереження вологи, яка є у верхньому шарі. Глибина посіву ярої пшениці — 2-3 см.

 

 

Передпосівний обробіток під сою

 

Сою добре вирощувати після ярих та озимих зернових або після просапних культур. Адже вони швидко звільняють поле. Спочатку проводять механічний обробіток ґрунту, лущення (двічі), зяблеву оранку (на глибину 28-30 см. Оптимальний термін — кінець серпня-початок вересня), а також весняний обробіток і внесення добрив. Вологу закривають використовуючи боронування важкими боронами. А культивацію проводять після пророщування перших бур'янів. Найголовніше — вирівняти поле перед сівбою сої. 

Передпосівний обробіток під кукурудзу має свої секрети успіху: якщо грунт добре зволожений, то глибоку оранку можна проводити відразу після проходження лущильника. Але в посушливих умовах треба спершу зробити лущення стерні і вже після цього робити глибоке рихлення. Весною немає сенсу проводити основний обробіток під кукурудзу, бо це зневоднює орний шар грунту. Натомість вересень та початок жовтня - ідеальний час польових робіт під посів кукурудзи. Застосовують зяблевий обробіток полицевими плугами на глибину від 25 до 27 см. Головний орієнтир під час обробітку грунту для кукурудзи - збереження вологи!

Передпосівний обробіток під соняшник. Традиційна технологія передбачає оранку, глибоке розпушення землі та культивацію. Інший варіант — зяблевий обробіток. Немає кращого чи гіршого методу, ці різні засоби застосовують залежно від рівня вологи та типу грунту. Лущення проводять дисковими агрегатами на глибину 6-8 см, а саму оранку — до 30 см.  Якісне, глибоке розпушення землі дуже важливе для соняшника. Воно дозволяє зберегти вологу, якої соняшник потребує з запасом, адже 75% вологи він поглинає пізніше, у фазі формування кошиків. Є норма щодо грудочок землі, їх розмір не повинен перевищувати 1 см., так насіння соняшника легко проростатиме. Також для соняшника як правило повторно проводять культивацію (але вже не глибоку!), щоб знищити бур'яни.

Сучасні методики та новітня техніка дозволяє проводити відразу декілька операцій: рихлення грунту, вирівнювання верхнього шару та ущільнення.

 

 Особливості обробки насіння перед посівом

 

Чи треба говорити про важливість вибору якісного насіння? Мабуть, ні. Це очевидно. Але на що звертати увагу купуючи насіння? На показник схожості (калібрування) та умови зберігання. Насіння має зберігатися при температурі від 14 до 18 градусів Цельсія. А вологість приміщення для зберігання посівного матеріалу - до 10%!

Отже, перед посівною кампанію проводять дві головних дії з насінням: калібрують та протруюють. Але не лише це. Є спектр сучасних методів покращення якості насіння - його очищають від шкідників, знезаражують від збудників хвороб, обробляють мікроелементами та бактеріальними препаратами, засобами стимуляції росту. Для цього використовують такі технології:

 

Дражування насіння — це метод, який перетворює насіння у гранули з нашаруванням корисних чи захисних речовин. Сюди додають і пестициди і стимулятори росту.  Це ефективний спосіб обробки особливо дрібного насіння.

Інкрустування насіння — це нанесення на оболонку насінини полімерної плівки. В складі цієї плівки теж є стимулятори росту, речовини для захисту насіння від збудників хвороб та шкідників. 

Аграрії відзначають, що оброблене в такий спосіб насіння має більше переваг ніж звичайне, бо всі корисні речовини і засоби захисту розподіляються саме на насіння.  Чим саме обробляти насіння кожен аграрій вирішує самостійно, на свій розсуд та гаманець. Єдине, що можна узагальнити - краще коли протруйники мають не менше двох діючих речовин. Сьогодні господарство має вибір: купувати готові суміші чи комбінувати хімію власноруч. Нижче наведемо цікаві і важливі нюанси для обробки насіння кількох сільськогосподарських  культур. Отож, що треба знати:

 

Обробка насіння пшениці

 

Показник схожості насіння м'якої пшениці має бути не менше 92%, категорія 1-3 репродукції, чистота від забурянення не менше 98%.

Процес протруювання можна робити безпосередньо перед сівбою. Фунгіциди та інсектицидні препарати захищають молоді проростки та коріння від хвороб та шкідників.

Передпосівна обробка насіння сої вимагає обережності. Це насіння крихке та реагує на найменші механічні пошкодження. Тому в протруювальних машинах швидкість руху насінин повинна бути невисокою. Від надмірної вологи насіння може злипатися. Тому розрахунок розчину при обробці сої має бути в межах 4-5 літрів/тонна. Найкраще з протруєнням сої впоруються машини роторно-статорного типу. Адже там можна встановити низькі обороти ротора, щоб не пошкодити насіння. Разом з протруєнням використовують комплексні мікродобрива. Вони зміцнюють імунітет рослини, позитивно впливають на появу бульбочкових бактерій.

Обробка насіння кукурудзи — останнім часом все частіше господарства використовують повну обробку посівного матеріалу кукурудзи. Тобто дають стимулятори росту, мікро- та макроелементи в поєднанні з протруйниками. Ці заходи показують на практиці високі показники врожайності. Отже, щоб підготувати насіння кукурудзи до посіву спершу його сушать (до рівня вологості 14%), потім калібрують, протруюють. Схожість насінин кукурудзи має становити не менше 85% і чистота насіння 98%.

 

 Передпосівна обробка насіння

 

50%  успіху — це правильна підготовка насіння перед сівбою. А це його очищення від полови та бур'янів, зрештою від сміття, сушіння, калібрування, сортування та ряд інших методик.

Сортування також важлива методика, адже у такий спосіб для сівби відбирають вирівняне насіння. Його сортують за розміром, масою, формою, парусністю.  Для сівби цукрових буряків, кукурудзи чи соняшнику застосовують калібрування насіння. Тобто його сортують на окремі фракції, вирівняні за величиною і формою насінин.

Зберігання очищеного насіння потребує зерносховищ із хорошою вентиляцією. А перед зберіганням насіннєвого матеріалу зерносховища потрібно дезінфікувати. Тут важливо стежити за вологістю приміщення та температурою повітря, чим кращі умови, тим довше очищене зерно може зберігатися. 

Протруювання (або знезараження) буває різних способів — сухе, напівсухе або мокре і термічне. Вже готове до посіву насіння прогрівають під відкритим небом в сонячну і теплу погоду впродовж тижня. Це збільшує енергію проростання насінин і добре впливає на сходи насіння.

Існує ще багато інших прийомів підготовки насіння до посіву: інокуляція (обробка зернобобових бактеріальними добривами), шліфування, стимуляція проростання насіння за допомогою електроімпульсів високої напруги тощо.

Внесення мінеральних добрив — заключний етап в системі передпосівного обробітку грунту. Зазвичай вносять гранульовані добрива різного хімічного складу і відповідно різної дії. Вигідний та найбільш ефективний локальний спосіб. Це також екологічно безпечно. При посіві чи у передпосівний обробіток застосовують добрива NPK зі складом азоту, фосфору та калію. Додатковий позитивний ефект дають добрива з мікроелементами та мезоелементами. Чимало господарств все частіше переходять на комплексне мінеральне живлення. Простими словами: коли в одному мішку є одразу всі поживні елементи. 


Комплексне мінеральне добриво “Нітроамофоска-М” українського виробника “Тетра-Агро” — це азот, фосфор, калій + мезоелементи: S, Ca, Mg, а також + мікроелементи - Fe, Zn, Mn, Cu, B та ін.

Це добриво, яке придатне для механізованого внесення у ґрунт. Як правило використовується для основного внесення, але може застосовуватись для кореневого та підкореневого підживлення всіх сільськогосподарських рослин.

Норми внесення можуть коливатися в межах від 100 до 400 кг/га.

Для озимих  – 100-300 кг на 1 га, ярих культур – 100-300 кг на 1 га, соняшника - 150-400 кг на 1 гектар, сої – 200-400 кг на 1 га

 

У чому різниця і перевага Нітроамофоски-М, наприклад, перед звичайними NPK?

— краще поглинається кореневою системою

— елементи збалансовані та легко засвоюються

— висока якість грануляції — не злежуються

— збільшує врожайність до 70% (доведено незалежними експериментами на дослідних полях)

— нейтралізує кислотність pH грунту

— підходить для всіх типів грунтів

— універсальне — підходить під всі культури

 

Наявність мікроелементів —  Mn, Cu, Zn, Fe, В, та інших у добриві забезпечує високий коефіцієнт використання корисних компонентів. А також виключає необхідність додаткового внесення мікроелементів окремо, це стосується навіть рослин з підвищеними потребами в елементах живлення. Вартість міндобрива шукайте тут: https://tetra-agro.com.ua/price.

Бонус: компанія “Тетра-Агро” проводить безкоштовний аналіз грунту на визначення рівня pH. Це дозволяє обрати з нашої лінійки добрив ідеальне для вашого поля NPK.

 

Купуйте якісне, купуйте українське, купуйте ефективне добриво!

 

Читайте також:

— Вирощування та удобрення соняшника: від А до Я

передпосівний обробіток грунту та насіння
передпосівна обробка насіння
передпосівний обробіток грунту
обробка сої перед посівом