Сірка у добривах впливає безпосередньо на здорові обмінні процеси та розвиток рослин, на засвоюваність поживних елементів, та, в результаті, на високу якість урожаю. Інтенсивне виснаження ґрунтів, зменшення застосування органічних добрив, вимивання сірки з ґрунту, а також часте підживлення азотними добривами без додавання сірки - все це є причинами дефіциту цього елементу, і як наслідок, поганої врожайності. Добрива з сіркою допомагають відновити баланс речовини у ґрунті та є особливо необхідними для таких культур, як ріпак, соя, кукурудза та цукровий буряк.
Як саме сірка діє? Сірка - це ключовий елемент у біохімічних процесах рослини. Вона є невід’ємною частиною синтезу амінокислот та білків, ефективного засвоєння азоту, утворення ферментів для засвоєння вітамінів, активізації фотосинтезу, підвищення імунітету рослини, та покращення якості плодів. Внесення сірки також позитивно впливає на родючість ґрунту, покращуючи його структуру та підтримуючи баланс мікроелементів.
Для кращого розуміння, які сірчані добрива обрати, розповідаємо у статті про головне:
- сірка як добриво для ріпаку, сої, кукурудзи та цукрового буряку;
- як визначити дефіцит сірки, та коли рослини потребують її найбільше?
- де купити якісне добриво з сіркою від виробника?
Роль сірки в живленні сільськогосподарських культур
Основні причини, чому сірка є життєво необхідним елементом для сільськогосподарських культур та ґрунту:
- сірка допомагає рослинам ефективніше поглинати азот, стимулюючи ріст і утворення зеленої маси. Без достатньої кількості сірки, навіть високі дози азоту даватимуть недостатній ефект, відповідно рослина матиме порушення росту та розвитку;
- оскільки сірка активує ферменти, що впливають на засвоєння корисних речовин та вітамінів, то в подальшому вона допомагає підвищити стійкість рослин до суворих погодних умов, хвороб та шкідників;
- сірка підтримує утворення хлорофілу, необхідного для процесу фотосинтезу. Це сприяє кращому накопиченню енергії, що використовується для росту та формування плодів;
- у ґрунтах сірка стимулює активність корисних мікроорганізмів, а також може використовуватись для підкислення занадто лужних ґрунтів.
Головне, сірка впливає на якість плодів. Як саме, розглянемо на прикладі різних культур.
Підживлення сіркою ріпаку
Ріпак - одна з тих рослин, які потребують сірку найбільше. Сірка сприяє синтезу жирних кислот, а це, в свою чергу, підвищує вміст олії в насінні. Також цей елемент сприяє кращому розвитку кореневої системи, стимулює рівномірний ріст і формування квіток. Нестача сірки призводить до зменшення кількості насіння, погіршення його якості та зниження вмісту олії. Найкращий час для підживлення ріпаку сіркою - це початкові стадії росту рослини, так сірчане добриво дасть найбільше користі (в деяких випадках, додаткові підживлення можуть здійснювати аж до початку цвітіння).
Проте, час внесення може варіюватись в залежності від форми добрива. Наприклад, якщо мова йде не про чисті сірчані добрива, а про комплексне мінеральне добриво, сірка в такому разі міститься в гранульованому добриві разом із основними компонентами живлення (азотом, фосфором та калієм), а це означає, що внесення у ґрунт може відбуватись і в передпосівний період (який є найкращим саме для комплексних міндобрив). Формула такого добрива забезпечує повноцінне підживлення рослин основними елементами та сіркою протягом усього вегетаційного періоду. Добриво для ріпаку можна підібрати зі списку у Таблиці 1, де наведено комплексні NPK-добрива з різним вмістом основних елементів та сірки, в залежності від ваших потреб.
Найефективнішим добривом для ріпаку є NPK 5:15:20 (Ca:S) 20:8 через високий вміст сірки.
Таблиця 1. NPK-добрива з сіркою
NPK-добриво з сіркою |
Вміст сірки, % |
S - 8% SO3 - 20% |
|
SO3 - 3% |
|
SO3 - 1.5% |
|
SO3 - 1.5% |
Підживлення сіркою сої
Для сої основне - це білок. Сірка бере участь у синтезі амінокислот (метіонін, цистеїн), що підвищує вміст білка в зерні. Сірка також покращує здатність бульбочкових бактерій на сої фіксувати азот з повітря, що забезпечує оптимальний ріст бобових. При нестачі сірки в ґрунті, ріст рослин сповільнюється, зменшується кількість стручків та їх наповнення, що впливає на загальну врожайність. Підживлення сіркою особливо важливе на тих етапах, коли у бобових починають з’являтись кореневі волоски. В такому разі, краще, щоб ґрунт уже містив у собі достатню кількість сірки та інших поживних речовин. Для цього оптимальним варіантом буде передпосівне або припосівне підживлення комплексним міндобривом з сіркою (варіанти в Таблиці 1).
Підживлення сіркою цукрового буряка
Сірка є незамінним елементом для цукрових буряків, оскільки вона підвищує здатність рослини засвоювати азот, нарощувати необхідну листкову масу, і впливає на утворення цукрів. Сірка сприяє розвитку великих коренеплодів з високим вмістом цукру, що є ключовим показником якості плодів. При її дефіциті рослина втрачає здатність ефективно синтезувати цукри, що призводить до зниження врожайності та погіршення якості сировини. Під цукровий буряк комплексні добрива з сіркою найкраще вносити в передпосівний період. Найкращі співвідношення елементів можна обрати у Таблиці 1.
Підживлення сіркою кукурудзи
Кукурудза має високу потребу в сірці, адже цей елемент покращує накопичення крохмалю та білку в зерні, підвищуючи якість та кількість врожаю. Внесення добрива з сіркою та азотом разом підвищує врожайність, покращує якість зерна і робить рослини більш стійкими до стресових умов, наприклад, посухи. За рахунок того, що NPK-добрива з сіркою вносяться перед або під час посіву, довготривала і поступова дія дає можливість рослині отримувати необхідні елементи на всіх етапах розвитку. В залежності від типу та стану ґрунту, для кукурудзи можна підібрати будь-яке добриво з сіркою з Таблиці 1.
Ознаки нестачі сірки в рослинах: коли критично важливо вносити добрива з вмістом сірки?
Дефіцит сірки має схожі симптоми з дефіцитом азоту, але проявляється насамперед на молодих листках. Це пояснюється тим, що сірка в рослині майже нерухома, і за її нестачі поживні речовини не можуть перерозподілятися до нових тканин. Основні ознаки дефіциту сірки такі:
- пожовтіння молодого листя (нестача азоту проявляється на старіших листках, а при нестачі сірки жовтіють саме верхні молоді пагони);
- погіршується ріст рослин, стебла тонкі та слабкі, квітки формуються слабо (розвиток кореневої системи також гальмується, це ускладнює поглинання води та інших поживних речовин);
- світло-зелений або блідо-зелений колір рослин (свідчить про погіршення фотосинтезу та зменшення синтезу хлорофілу).
Коли критично важливе внесення сірки? Період початку розвитку та період інтенсивного росту. На початкових етапах сірка має підживлювати рослини для того, щоб внормовувати всі процеси росту, а при активному нарощуванні маси (наприклад, формування качанів у кукурудзи або коренеплодів у буряка) рослини потребують сірку для кращого фотосинтезу та білкового обміну. Оскільки комплексні мінеральні добрива з сіркою можуть надавати рослинам збалансоване живлення від самого початку і протягом усього періоду вегетації, то на подальших додаткових підживленнях можна суттєво зберегти кошти та час.
Особлива потреба у сірці може бути при інтенсивному використанні азотних добрив, на виснажених ґрунтах, а також на ґрунтах піщаного типу, адже з таких ґрунтів елементи швидко вимиваються через дощі та зрошення.
Де купити сірчані добрива від українського виробника?
Так, як сірка є незамінним елементом для деяких культур, і підвищує ефективність засвоєння інших важливих компонентів, комплексні добрива з вмістом сірки є ефективним рішенням для підживлення рослин та підвищення якості ґрунту. NPK-добрива з сіркою “Нітроамофоска-М” від українського виробника “Тетра-Агро” - це науково протестована та сертифікована продукція, яка допомагає підвищити урожайність на 30-70%, згідно досліджень. “Нітроамофоска-М” розроблена з урахуванням потреб різних культур та умов вирощування.
Вже більше 15-ти років “Тетра-Агро” співпрацює з аграріями з різних регіонів України. Якість та результат підтверджені такими крупними агрофірмами, як “Буг”, “Дзвони”, “Золотва”, “Волова гора” та ін.
Основними перевагами “Нітроамофоски-М” з сіркою є зручність внесення, довготривала дія та рівномірне живлення, а також вигідна ціна. Актуальні ціни ви можна переглянути на сторінці Прайс. Обрати та замовити добрива з сіркою ви зможете за номером телефону +38 (067) 313 77 17, або прямо на сайті за посиланням: Сірка добриво. Доставка здійснюється по всій Україні будь-яким зручним для вас способом.
Обираючи добрива від “Тетра-Агро”, ви інвестуєте у стабільний розвиток свого господарства та гарантований приріст урожаю!