• Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива

Азот для рослин: його значення та форми

У сільському господарстві питання живлення рослин та використання мінеральних добрив мають критичне значення. Оптимальне співвідношення необхідних для сільськогосподарських культур елементів — запорука високої врожайності, а також збереження та підвищення родючості ґрунту. Один з найважливіших компонентів цього процесу  це азот, ключовий елемент живлення, який визначає здатність рослин до зростання, розвитку та формування врожаю.

 

Наша стаття розкриє важливість азоту як поживного елемента для сільськогосподарських культур та розгляне, як міндобрива можуть бути корисними для оптимізації живлення рослин, забезпечуючи їм необхідний азот для найкращої врожайності.

 

ВПЛИВ АЗОТУ НА РОЗВИТОК РОСЛИН

 

Що таке азот? Це один із найважливіших поживних елементів, що потрібен для оптимального розвитку рослини. Азот має вирішальне значення для сільського господарства, оскільки впливає на врожайність та є необхідним компонентом для життєво важливих процесів. Які ж функції виконує азот?

— Ріст і розвиток посівів: азот сприяє росту рослин, приросту зеленої маси, формуванню нових тканин і клітин, а також впливає на процеси цвітіння та плодоношення.

— Врожайність: азот впливає на врожайність сільськогосподарських культур, адже важливий для стійкості рослин щодо стресових умов.

— Формування білків: Азот є складовою частиною амінокислот, які є будівельними блоками білків. Білки ж, в свою чергу, є ключовими компонентами структури рослин. Окрім цього, азот відіграє важливу роль у фітогормональній регуляції та роботі пігментів.

— Хлорофіл і фотосинтез: азот є важливим компонентом хлорофілу, зеленого пігменту, який дозволяє рослинам здійснювати фотосинтез.


Читайте також: Елементи живлення для рослин: ознаки їх нестачі чи надлишку


 

ОСНОВНІ ФОРМИ АЗОТНИХ ДОБРИВ

 

Існує кілька основних форм азотних добрив, які використовуються для живлення рослин, і кожна з них має свої особливості та переваги. Ось найпоширеніші форми азоту:

— Амідна форма (NH₂): азот у вигляді амідів зазвичай включає органічні сполуки, такі як сечовина. Ці речовини мають високий вміст азоту і можуть бути джерелом азоту для рослин. Однак, дана форма недоступна посівам через кореневе живлення, тому буде оптимальним варіантом для листкового (позакореневого) живлення. Її перетворення розпочинається під впливом ферментів та утворюється доступний азот для рослин у амонійній, а згодом нітратній формі.

— Амонійна форма (NH₄⁺): амонійний азот є однією з доступних форм азоту для рослин. Внесення амонійного азоту у ґрунт може забезпечити рослини азотом для росту і фотосинтезу. Ця форма азоту зазвичай використовується як добриво для негайного живлення рослин, адже при зростанні температури та вологості вона може перетворитися в газоподібний аміак (NH3).

— Нітратна форма (NO₃⁻): ця форма азоту є дуже доступною для рослин і використовується для фотосинтезу та росту. Але нітратний азот може легко виводитися з ґрунту водопроникними шарами, що в надлишку може призвести до забруднення водних джерел.

 

НАЙПОШИРЕНІШІ АЗОТНІ МІНДОБРИВА

 

Сечовина або карбамід  це добриво, що містить 46-47% азоту. Рекомендоване дозування  200 кг/га. Карбамід легко розчинний у воді, тому рослини починають поглинати нітроген уже через 7-10 днів після внесення. Таким чином, сечовина довго не затримується в ґрунті. Необхідно додати, що цей вид добрива не рекомендується використовувати у регіонах з підвищеною кислотністю ґрунтів.

Аміачна селітра є другим за насиченістю азотом мінеральним добривом, включає приблизно 34% нітрогену. Аміачну селітру вносять у більших кількостях порівняно із сечовиною  орієнтовно 300 кг/га. Вона легко розчиняється у воді і добре засвоюється корінням рослин.

Сульфат амонію — це міндобриво, що включає приблизно 21% азоту і 24% сірки. Норма його внесення на гектар становить приблизно 400 кг. Сульфат амонію швидко розчиняється, але довго залишається в ґрунті. Окрім того, сірка у даному добриві є необхідною для зростання багатьох рослин, зокрема кукурудзи, сої та овочевих культур.

 

ГРУПИ РОСЛИН ЗА ПОТРЕБОЮ В АЗОТІ

 

Рослини можна поділити на групи за їхньою потребою в азоті. Цей поділ базується на тому, як рослини адаптовані до забезпечення себе азотом та в якому обсязі вони використовують цей поживний елемент. Основні групи включають:

Культури з високою потребою в азоті: кукурудза, пшениця та картопля, а також капуста, кабачки, гарбузи та перець. Ці рослини потребують інтенсивного удобрення азотом як перед посівом, так і в період вегетації.

Культури з помірною потребою в азоті: буряк, морква, помідори, огірки, цибуля, більшість дерев та кущів, а також багаторічні трав'янисті рослини. Вони не потребують такого великого обсягу азотних добрив, і достатньо буде внести азот у ґрунт перед початком посівної.

— Культури з низькою потребою в азоті: боби, горох, квасоля. Вони відомі своєю здатністю до азотфіксації. Це означає, що вони можуть співпрацювати з азотфіксуючими бактеріями, які живуть в їхніх коренях і здатні перетворювати атмосферний азот у прийнятну для рослин форму.

Розуміння потреб рослин у азоті допомагає аграріям обирати відповідні добрива для забезпечення оптимального росту та розвитку рослин.

 

АЗОТНЕ ГОЛОДУВАННЯ РОСЛИН

 

Азотне голодування у рослин є однією з найважчих форм харчового голодування та виникає, коли рослини не мають достатньої кількості доступного азоту для нормального росту та розвитку. Даний стан у рослин може мати наступні характеристики:

— Пожовкле листя: одні з основних симптомів азотного голодування  це хлороз листя. Азот є складовою білків та хлорофілу, саме тому за браку азоту рослинам загрожуватиме порушення процесу фотосинтезу, і, як наслідок, зміна кольору листя на блідо-зелене, згодом  на жовте, а у межах значного дефіциту листки можуть взагалі відмерти.

— Зупинка росту: рослини, які страждають від азотного голодування, зазвичай демонструють сповільнений розвиток та зміну у структурі: відсутність нових приростів, ослаблення та стоншення стебел. Порушення у вегетації можна помітити ще на молодих рослинах, і врятувати ситуацію за допомогою підживки азотними добривами.

— Зменшення опору до стресу: Рослини, які страждають від азотного голодування, можуть бути менш стійкими до стресових умов, таких як посуха, захворювання і напади шкідників.

Для усунення азотного голодування рослини потребують додаткового внесення азотних добрив. Однак, важливо враховувати, що надмір азоту також може мати негативний вплив на рослини і навколишнє середовище, тому використання азотних добрив повинно бути збалансованим і здійснюватися відповідно до потреб конкретної культури та ґрунту.

 

АЗОТНИЙ НАДЛИШОК В ҐРУНТІ

 

Для запобігання надлишковому азоту в ґрунті важливо правильно планувати і використовувати азотні добрива, ураховуючи потреби рослин та обмежуючи надлишки. До чого може призвести надмірна кількість азоту у ґрунті?

— Зменшення врожайності: завдяки активному нарощуванню зеленої маси, рослина може нехтувати іншими процесами, зокрема їй будуть характерні пригнічення цвітіння та плодоношення, і, як наслідок  зменшення врожайності. До прикладу, овочі що зросли в азотному надлишку, матимуть велике бадилля та маленькі або недозрілі плоди.

— Надмірний приріст зеленої маси: надлишковий азот сприяє інтенсивному росту стебла та листя. Цей процес особливо небезпечний для озимих культур, адже переростання посівів загрожує їхньому вимерзанню.

— Погіршення якості продукції: надмірний азот впливає на якість врожаю, зокрема на вміст корисних речовин, смак, колір та тривалість зберігання продукції. Наприклад, фрукти та ягоди, вирощені при азотному перенасиченні будуть менш солодкими та соковитими.

— Зменшення стресостійкості: надлишок азоту може призводити до збільшення уразливості рослин перед несприятливими умовами, зокрема, до вищої чутливості до перепадів температур та захворювань.

 

ЯКЕ ДОБРИВО ОБРАТИ?

 

Найкращим вибором для оптимального удобрення ваших посівів стане застосування комплексних мінеральних добрив. Вони гарантують збалансоване живлення посівів усіма необхідними макро- та мікроелементами, уникаючи надлишку азоту. Комплексні мінеральні добрива містять азот, фосфор, калій, магній, бор, цинк, залізо, і багато інших елементів: така різноманітність допомагає забезпечити повноцінну поживу для сільськогосподарських культур у всіх фазах зростання.

Комплексні міндобрива стануть ефективним, зручним та вигідним способом забезпечити посіви необхідними елементами живлення для покращення врожайності.

Добриво "Нітроамофоска" від компанії "Тетра-Агро" володіє численними перевагами:

— Склад: добриво містить широкий спектр поживних речовин, необхідних для оптимального формування рослин, включаючи основні макроелементи, зокрема азот, фосфор і калій, а також важливі мікроелементи: сірку, кальцій, магній, марганець, бор та інші.

— Регулювання pH: Завдяки своєму складу з NPK 9:18:22 та pH 8,8, це добриво може нейтралізувати занадто кислу реакцію ґрунту, підвищуючи його родючість та полегшуючи засвоєння рослинами поживних речовин.

— Безпека: добриво включено до реєстру пестицидів та агрохімікатів, дозволених для використання в Україні, що забезпечує безпечність його застосування.

— Доставка: ми можемо доставити добрива по всій території України за допомогою залізничного та автомобільного транспорту.

Ціни на міндобрива завжди актуальні. Замовити «Нітроамофоску-М» можна за наступними контактними номерами:

067 313 77 17

066 133 26 77

 

Читайте також:

азот для рослин, форми азотних добрив