• Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива

Вирощування та живлення ячменю: секрети успіху

Ячмінь займає четверте місце в світі з вирощування злакових зернових культур. Це важлива кормова та харчова рослина, перспективи виробництва якої змінюються і ростуть. У цій статті ми розкажемо про особливості вирощування ярого та озимого ячменю. А також вплив мінерального живлення на урожайність цієї культури.

 

 

Ячмінь в Україні

 

Близько 10 млн тонн ячменю вирощують українські господарства в рік. Зерна ячменю використовують у харчовій, промисловій, фармацевтичній та кормовій галузях. І, звісно, у пивоварній промисловості. Середня врожайність ярого ячменю на вітчизняних полях становить 32 центнера з гектара, а озимого – майже 37 ц/га. Це менше ніж за кордоном, але з кожним роком показник врожайності росте і наздоганяє світове виробництво. А торік Україна імпортувала рекордні 36,6 тис тонн ячмінного зерна, що принесло дохід аграріям в понад 240 млн грн. 

 

Вибір насіння

 

Ярий ячмінь налічує понад 180 сортів, озимого нараховують 74 сорти. Також зараз українські селекціонери працюють над виведенням спеціального сорту ячменю для діабетиків, у ньому буде мінімальний вміст клейковини. Досить часто українські фермери роблять ставку на іноземні сорти, бо вважають, що вони мають вищу врожайність. Втім, вітчизняна селекція ячменю відрізняється кращою витривалістю до несприятливих погодних умов.

Тож, на що треба звертати увагу при виборі ячміневого насіння?

 сортова чистота для елітних сортів не менше 99,7%, для посівного матеріалу третьої репродукції чистота сорту має бути не нижче 95%

 високий показник енергії проростання та схожість тисячі насінин

 лабораторно підтверджена відсутність шкідників та бур'янів у насіннєвому матеріалі

 стійкість до посухи та вилягання

потенціал врожайності сорту.

 

Найкращі попередники

 

Озимий ячмінь у сівозміні добре родить після кукурудзи, бобових, картоплі. Не радять сіяти ячмінь (особливо пивоварний) після цукрового буряка чи жита.

Ярий ячмінь дає високу врожайність на полі після кукурудзи на зерно, зайнятого пару  та сої. Погано родить після соняшнику, цукрових буряків. Після ячменю найкраще вирощувати широколисті культури (соя, ріпак, буряк, соняшник, олійні та бобові).

 

Строки сівби та норми висіву ячменю

 

Для озимого ячменю оптимальні терміни сівби – кінець сівби озимої пшениці. Для різних регіонів строки сівби відрізняються і коливаються від 20 чисел вересня до середини жовтня. Агрономи мають такий орієнтир:

Озимий ячмінь сіють в такий термін, щоб до снігів рослина мала не більше 5 пагонів

Орієнтовна норма висіву на родючих ґрунтах – 3 млн зерен/га. Тепло, кисень та вологість – ось такі умови потрібні насінню ячменю для швидкого проростання.

Ярий ячмінь, зазвичай, сіють в кінці березня. Приблизні норми від 4 до 4,5 млн зерен на 1 га. Норма висіву завжди буде індивідуальною, бо, до прикладу, при кращих попередніх показниках можна висіяти менше посівного матеріалу.

 

Чим підживити ячмінь: норми, терміни та способи внесення добрив

 

Ячмінь має особливу потребу в родючих ґрунтах та корисних елементах живлення. Левову частку мінерального живлення ця рослина споживає за перший місяць росту. Саме тому основне внесення міндобрив для ячменю надзвичайно важливе. Тож «годують» рослину в такі етапи:

 під основний обробіток

 при посіві у рядки

підживлення на різних стадіях росту.

 

 

Ячмінь добре сприймає глибоку оранку. Під оранку закладають добрива на рівні від 5 до 25 см. Добрива внесені під оранку краще перемішуються і відповідно потрапляють в глибші шари ґрунту, що позитивно сприяє росту кореневої системи. У цей період використовують тверді, гранульовані добрива. Вони легко засвоюються та швидко діють.

Органічні добрива не рекомендовано вносити зразу перед свіжим висівом ячменю. Найкраще ця культура сприймає післядію органічних добрив. Тому їх застосовують під попередник, а не під сам ячмінь.

Численні дослідження показують, що найбільше ячмінного зерна отримують з тих полів, де крім сівозміни та органічних добрив застосовують комплексне мінеральне живлення.

Основне внесення добрив застосовують під час сівби в рядки чи під передпосівну культивацію.

 

Оптимальна система удобрення ячменю

 

Щоб сформувати 1 т зерна ярий ячмінь споживає 20–30 кг азоту, 5–15 фосфору, та 10–20 кг калію. Мінеральні добрива, які внесли під передпосівну культивацію – це запорука доброго майбутнього врожаю. Вони відповідають за проростання, початок вегетації, стійкість до погодних умов тощо.

Ярий ячмінь потребує більше азоту, ніж озимий. Якщо в ґрунті бракує азоту на початку росту ячменю, то його кількість треба обов’язково збільшувати, адже це негативно позначиться на майбутній врожайності.  

60% від усієї кількості азоту необхідно вносити перед посівом, решту – після появи трьох листків. Нестачу азоту помітно візуально – рослини відстають у рості, листки скручуються. Орієнтовна норма азоту для основного обробітку 30-60 кг діючої речовини на 1 га.

 

 

Вирощування кормового ячменю вимагає збільшені дози азотних добрив, тоді як пивоварний ячмінь – ні. Вміст білка в зерні ячменю (що важливо для фуражного зерна) збільшують азотними добривами у вигляді нітроамофоски. Також під час посіву вносять фосфор, рекомендована норма - 10-20 кг д.р/га.

Озимий ячмінь при врожайності 60 центнерів з гектара виносить із ґрунту до 180 кг/га азоту, 60-90 кг/га фосфору та від 120 до 170 кг/га калію. Тут важливе основне застосування добрив і весняне підживлення.

Орієнтовані рекомендовані норми фосфорно-калійних добрив:

 Р 60-90 К 60-90 – для Полісся

Р 30-60 К 30-60 – у степу та Південному лісостепу.

 

Підживлення ярого ячменю

 

Ярий ячмінь дуже чутливий до показників родючості ґрунту. А елементи живлення він засвоює дуже швидко. Його коренева система вимагає легкодоступних поживних речовин. На початку розвитку ця культура особливо реагує на фосфор, бо він сприяє росту коріння, відповідає за збільшення співвідношення зерна до соломи. Відтак до етапу виходу рослини у трубу яровий ячмінь «з'їдає» до 70% калію, приблизно 50% фосфору. Тобто до фази цвітіння він споживає ледь не 90% корисних елементів із ґрунту.

У фазі росту вегетативної маси та кущіння ячмінь знову відчуває потребу в азоті. Але після дозрівання листкового покриву та появи перших колосків, азоту споживає ячмінь менше (до 1,8 кг д.р/га/добу). Це пов'язано з тим, що рослина «відправляє» азот вже в щойно сформоване зерно. Адже понад 60% всього азоту ячмінь «з'їдає» ще на початку розвитку і далі його кількість має бути врівноважена. Варто зазначити, що рівень кислотності має неабияке значення для урожайності ярого ячменю. Ця культура не пробачає кислих ґрунтів, оптимальний рівень від 5,8 pH. 

 

Підживлення озимого ячменю

 

Після зими ячмінь найбільше потребує азоту, тому весняне підживлення пов'язане саме з азотними добривами в першу чергу. Орієнтовна норма азоту коливається від 40 до 120 кг діючої речовини на 1 га. Точні розрахунки роблять проаналізувавши стан поля та індивідуальні потреби конкретних посівів. Наприклад, 100 кг д.р азоту на 1 га розподіляють в три етапи. Спочатку підживлення застосовують ранньою весною, з розрахунку 30 кг на 1 гектар. Потім ще одне азотне підживлення проводять на етапі виходу рослини в трубку. Тут оптимальна доза 50% від усієї кількості азоту. Втретє азот дають за необхідності у фазі колосіння (решту від загальної норми).

Фосфор найефективніше працює в перші кілька тижнів вегетації, він відповідає за розвиток кореневої системи, а потім за якість і кількість зерна в колоску.

Калій рослина споживає з перших днів після посіву і аж до етапу цвітіння. Цей елемент зміцнює ячмінне стебло, а також збільшує стійкість до ураження хворобами. 

 

Тонкощі вибору добрива для ячменю

 

Вище ми описали роль та вплив основних елементів живлення NPK – азоту, фосфору та калію – на розвиток ячменю. Але крім цих трьох елементів, є ще низка макро- та мікроелементів, які критично важливі для ячмінного поля.

— Сірка відповідальна за ріст пагонів. Її можна вносити разом з основним удобренням, а також як позакореневе підживлення.

— Марганець відповідає за фотосинтез і засвоєння заліза в рослині. Він важливий на початку вегетації, але найбільше необхідний марганець від етапу кущіння до колосіння.

— Мідь впливає на розвиток клітин рослини, підвищує стійкість до вилягання, покращує жаро- та морозостійкість, а також убезпечує від грибкових і бактеріальних хвороб.

— Бор відповідальний за ріст кореневої системи, за формування квітів та насіння.

— Залізо відіграє вирішальну роль у процесах дихання рослини.

Отже, обираючи мінеральне добриво для ячмінного поля аграрій повинен розуміти, що повний ефект буде лише при застосуванні комплексного живлення, де один елемент доповнює роль іншого.

Найпопулярніші різновиди добрив – це калійні, фосфорні, азотні, а також комплексні міндобрива (до прикладу, нітроамофоска). Комплексні NPK добрива легко поглинаються рослиною і мають в складі два і більше корисних елементів та підходять під всі культури. Вони бувають двох видів: змішані та складні. Комплексні складні міндобрива вважають ефективнішими, оскільки їх елементи збалансовані та краще засвоюються.

Саме до таких добрив належать NPK компанії «Тетра-Агро». Їх хімічна формула:

 — Азот, фосфор, калій

 — Мезоелементи: S, Ca, Mg

 — Мікроелементи: Fe, Zn, Mn, Cu, B та ін

 

Переваги NPK Нітроамофоска-М

 

Ці мінеральні добрива універсальні, тобто підходять для всіх сільськогосподарських культур. А також ідеально зарекомендували себе на кислих ґрунтах! Ми розробили формулу спеціально для земель із завищеним рівнем pH. «Нітроамофоска» випускається виключно в гранулах, бо:

— гранульовані добрива менше злежуються;

— мають збалансований і однаковий вміст поживних елементів у кожній гранулі;

— краще розсіваються;

— добре зберігаються.

 

Нітроамофоска-М + ячмінь

 

Середня норма внесення «Нітроамофоски-М» під озимі (ячмінь, пшениця) – 100-300 кг на 1 га. Точні норми розраховуються індивідуально для конкретного господарства. «Нітроамофоска-М» має безпосередній вплив на урожайність ячменю. Легкозасвоювані три основні елементи – N, Р і К (азот, фосфор, калій) та мікроелементи забезпечують приріст врожаю від 30% до 70%.

 

Як це працює?

 

Азот позитивно впливає на зменшення нітратів у рослині та запобігає вимиванню поживних речовин в ґрунт. Також наше NPK містить фосфор у вигляді природних сполук, які рослина засвоює на 90%. Це дає ефект локального розкислення поля. Наше добриво не містить шкідливих хімічних фосфатів, що окислюють ґрунт. Крім того калій, сірка, магній та ще низка мікроелементів працюють в комплексі на високу врожайність. 

 

Наша продукція

 

Компанія «Тетра-Агро» має багаторічний досвід на ринку мінеральних добрив. Постійний розвиток в цій галузі дозволили нам розробити широку лінійку універсальних добрив з різним співвідношенням елементів: NPK 9:18:22, NPK 8:20:25, NPK 15:15:15, NPK 7:17:21, NPK 16:16:16 та новинка NPK 3:20:20.

Наприклад, наш флагман – унікальне NPK 9:18:22 розроблене спеціально для кислих ґрунтів. Аналогів такого добрива в Україні немає!

 

Фасування

 

Ми продаємо нашу продукцію у біг-бегах по 1000 кг, а також у мішках по 5 кг та 25 кг.

 

Де  купити?

 

Наші спеціалісти запропонують вам безкоштовну послугу з визначення рівня кислотності поля — хімічний аналіз грунту. Після цього ми оберемо формулу та норми внесення «Нітроамофоски-М» конкретно під ваші потреби.

Ми забезпечуємо доставку по всій Україні. Вам просто треба обрати зручний варіант:

— залізничним транспортом (1 вагон 64-68 тонн);

— нашим автотранспортом безпосередньо в господарство;

— доставка компаніями-автоперевізниками;

— можливий самовивіз зі складів.

Наша адреса – Львівська область, м. Червоноград вул. Львівська,71.

Детальні умови щодо співпраці дізнавайтесь за телефоном: +38 (066) 133 26 77.

Зазначимо, мінеральні добрива «Тетра-Агро» внесено в державний реєстр пестицидів та агрохімікатів. Вони відповідають вимогам держстандартів і характеризуються високою якістю та екологічністю. З повним переліком продукції та актуальними цінами можна ознайомитися у відповідних розділах сайту.

 

Читайте також:

— Сівозміна: формула успішних чергувань зернових та овочевих культур

добрива для ячменю, вирощування ячменю
підживлення озимого ячменю, озимий ячмінь технологія вирощування
підживлення ярого ячменю, технологія вирощування ярого ячменю