• Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива
  • Тетра-Агро, міндобрива, добрива

Особливості вирощування та підживлення цибулі

В Україні — дефіцит цибулі. У зв’язку із воєнними діями, минулого року українським фермерам вдалося зібрати 732 тис. тонн цибулі, що на 29% менше показника 2021 року. Мало того, зібраний урожай є нижчим за рівень споживання цибулі українцями — за підрахунками, на рік українцям потрібно 750 тис. тонн цього овоча. Відповідно, і ціна теж підскочила — за оцінками експертів, аж на 260%.

Довоєнна статистика говорить, що цибулю українці вирощували на 10 000 га. З врожайністю 70-90 тонн цибулі з гектара, наша країна входила у найбільші 10 виробників цибулі у світі. Це свідчить про те, що обрати вирощування цибулі у 2023 році буде економічно доцільним.

 

 

ЦИБУЛЯ: ДЕ І КОЛИ ВИРОЩУЮТЬ?

 

Цибуля — рослина теплолюбна, тому традиційною локацією вирощування цибулі завжди був Південь України. Сьогодні цей овоч поступово завойовує популярність серед фермерів у центральному та західному регіоні нашої країни. Як зазначають самі аграрії — чим більше сонця під час дозрівання цибулі, тим буде вища її врожайність.

Додамо, що цибуля є досить стійкою культурою та може рости в різних кліматичних умовах. Вона може переносити низькі температури до -5 °С, але різкі перепади температури можуть негативно впливати на зростання рослини та розвиток цибулин. 

Період вегетації цибулі залежить від сорту та умов вирощування, зазвичай він становить від 100 до 180 днів. У залежності від регіону, в якому ви плануєте вирощувати цибулю, час сівби або висаджування може різнитись. Як тільки встановиться стабільна температура навколишнього середовища, можна розпочинати вирощування цибулі — зазвичай, висів насіння або посадку проводять з середини квітня до початку травня. Це дасть можливість рослинам отримати достатньо часу для формування цибулин перед настанням прохолодних осінніх днів.

 

ОСОБЛИВОСТІ ВИРОЩУВАННЯ ЦИБУЛІ

 

 Визначення місця для висадки. Цибуля любить сонце, тому необхідно вибрати місце з добрим освітленням. Водночас ділянка має бути захищена від сильного вітру. Вологість також є важливим фактором, який впливає на розвиток цибулі. Відповідна вологість ґрунту необхідна для росту кореневої системи, поглинання поживних речовин та забезпечення нормального функціонування рослини. Занадто сухий ґрунт може спровокувати ушкодження кореневої системи та погіршення росту. З іншого боку, надмірна вологість може призвести до гнилі коренів та стебел, розвитку грибкових захворювань та загибелі рослин.

—  Розпушеність ґрунту. Для успішної посадки/посіву цибулі необхідно забезпечити достатню розпушеність ґрунту, щоб коренева система рослини могла належним чином розвиватися та отримувати необхідну кількість води та поживних речовин. У цибулі доволі слабка коренева система, тому варто зробити так, аби ґрунт був рихлим. Для цього можна використовувати різні методи розпушення, такі як використання культиватора, плуга або ручного гребеня.

— Правила сівозміни. Не вирощуйте цибулю на тому ж місці протягом 2-3 років підряд. Якщо вирощувати цибулю на тому ж місці тривалий час, то це може призвести до виснаження ґрунту та зменшення родючості. Поганими попередниками для цибулі будуть також часник, морква та зелень.

 


Читайте також: Сівозміна: формула успішних чергувань зернових та овочевих культур


 

— Кислотність ґрунту. Цибуля краще росте в ґрунтах з нейтральною кислотністю (рН 6.5-7.5). Якщо ґрунт занадто кислий, необхідно внести вапно або лужні мінеральні добрива для розкислення. 

 


Читайте також: Все про кислотність ґрунтів 


 

— Підживка цибулі. Цибуля вимоглива до родючості ґрунтів і їй необхідне збалансоване внесення мінеральних та органічних добрив. Коренева система цибулі зосереджена в орному шарі ґрунту, тому забезпечення посівів поживними речовинами, зокрема підкормка цибулі весною — важлива складова для отримання щедрого врожаю та відмінної якості продукції.

 

ТЕРМІНИ ПІДЖИВЛЕННЯ ЦИБУЛІ

 

Овочеві культури досить вимогливі до наявності вологи та поживних речовин у ґрунті й тому більше за інші культури потребують внесення органічних та мінеральних добрив.

Для забезпечення нормального росту та розвитку цибулі, необхідно вчасно та правильно проводити її підживлення. Зазвичай цибулю підживлюють не більше ніж 2-3 рази за вегетаційний період з інтервалом 2-3 тижні між підживленнями. Отже, чим підживити цибулю?

Перша підкормка цибулі відбувається через 2 тижні після сходів цибулі. На цьому етапі можна застосовувати комплексні мінеральні добрива. Важливою складовою підживлення цибулі весною є азот, який сприяє росту зеленої маси, що забезпечує підвищення фотосинтетичної активності.

Друге підживлення проводять на фазі утворення цибулин. На цьому етапі можна застосовувати добрива, що містять більше фосфору і калію. Фосфор сприяє розвитку кореневої системи, а калій забезпечує збільшення врожайності цибулі та підвищення стійкості до стресових факторів (зокрема, посухи).

Наголошуємо, що при підживленні необхідно дотримуватись рекомендацій виробника добрив та дозувати їх правильно, щоб уникнути негативного впливу на рослини. 

 

НІТРОАМОФОСКА ДЛЯ ЦИБУЛІ

 

Нітроамофоска — це комплексне мінеральне добриво, яке містить азот, фосфор та калій у різних співвідношеннях. Це добриво добре засвоюється рослинами, що дозволяє досягти хорошого приросту зеленої маси та формування сильних кореневих систем. Крім того, нітроамофоска сприяє формуванню більших цибулин.

Дане добриво, окрім необхідних макроелементів для всіх рослин, містить також мезо- та мікроелементи, такі як кальцій, сірка, магній, мідь, бор та цинк. 

 

Роль мікроелементів у формуванні щедрого врожаю цибулі

 

Кальцій — важливий протягом усього вегетативного періоду рослини. Найбільший вплив здійснює під час формування та наливання цибулин, покращуючи її твердість, а в майбутньому – збільшуючи тривалість зберігання.

Сірка — потрібна на початку вегетації цибулі, адже покращує засвоюваність рослиною азоту, а отже, покращує формування зеленої маси ще до появи цибулин. Згодом впливає на гостроту та пекучість цибулини. 

 


Читайте також: Лінійка міндобрив «Нітроамофоска-М» поповнилися двома NPK з підвищеним вмістом сірки: https://tetra-agro.com.ua/news/liniika_mindobriv_nitroamofoska_m_popovnilisya_dvoma_npk_z_pidvishhenim_vmistom_sirki)


 

Магній як підживка для цибулі відіграє важливу роль у процесі фотосинтезу, а отже, необхідний протягом усього періоду розвитку рослини.

Мідь забезпечує щільність шкірки, завдяки чому цибуля краще зберігатиметься.

Бор, своєю чергою, також покращує якість зберігання, а також підвищує засвоювання кальцію.

 

НІТРОАМОФОСКА ПІД ЦИБУЛЮ: НАУКОВІ ДОСЛІДЖЕННЯ

 

 

«Тетра-Агро» постійно інвестує у якість своєї продукції та перевіряє ефективність добрив спільно із науковцями. У 2018 році були проведені незалежні наукові дослідження «Нітроамофоски-М» 9:18:22 на базі Львівського національного аграрного університету (нині — Львівський національний університет природокористування). 

Через те, що вміст азоту у даній комбінації «Нітроамофоски-М» складає 9%, для підвищення ефективності добрив було застосовувано додатково азотні добрива у вигляді аміачної селітри. Ознайомитися із результатами досліджень ви можете у таблиці 1 та таблиці 2.

 

Таблиця 1

Вплив мінеральних добрив Нітроамофоски-М на урожайність цибулі., т/га

Варіант

Урожайність, т/га

Приріст до контролю

т/га

%

1) без добрив – контроль

27,3

-

-

2) аміачна селітра (175 кг/га) – фон

31,8

4,5

16,5

3) фон + Нітроамофоски-М (200 кг/га)

34,7

7,4

27,1

4) фон + Нітроамофоски-М (400 кг/га)

38,5

11,2

41,0

5) фон + Нітроамофоски-М (600 кг/га)

40,6

13,3

48,7

 

Найвищу урожайність цибулі одержали за внесення Нітроамофоски-М в нормі 600 кг/га – 40,6 т/га, приріст урожаю до контролю без добрив складав 13,3 т/га або 48,7%. Також встановлено, що на цьому варіанті надбавка врожаю порівняно з фоном (аміачною селітрою) становила 8,8 т/га, або 27,7%.

 

Таблиця 2

Структура врожаю цибулі за внесення Нітроамофоски-М

Варіант

Середня маса цибулин, г

Товарність,

 %

1) без добрив – контроль

99

84

2) аміачна селітра (175 кг/га) – фон

116

89

3) фон + Нітроамофоски-М (200 кг/га)

127

91

4) фон + Нітроамофоски-М (400 кг/га)

141

93

5) фон + Нітроамофоски-М (600 кг/га)

149

96

 

Таким чином, середня маса цибулі змінювалася від 99 г (на контролі без добрив) до 149 г (за внесення комплексного мінерального добрива Нітроамофоски-М в нормі 600 кг/га).

Підживлення цибулі нітроамофоскою – це вдала інвестиція у ваш врожай, адже дане добриво підвищить врожайність на 30-70%. Ознайомитися з усіма комбінаціями «Нітроамофоски-М» та вартістю добрива й оформити замовлення можливо на сторінці Прайс: https://tetra-agro.com.ua/price.

Для отримання детальнішої консультації щодо вибору добрив під ваші культури та замовлення телефонуйте: 

067 313 77 17

066 133 26 77

 

Читайте також:

підживлення цибулі весною
нітроамофоска для цибулі, нітроамофоска під цибулю